האינטרנט התעשייתי – המסע הדיגיטלי של ג'נרל אלקטריק.

"בעידן הנוכחי אם אתם הולכים לישון בלילה כחברה תעשייתית אל תתפלאו אם בבוקר אתם קמים כחברת תוכנה ואנליטיקה".
ג'ף אימלט מנכ"ל ג'נרל אלקטריק.

לארגונים שנולדו בעידן הדיגיטלי אימוץ טכנולוגיות חדשות הוא עניין שבשגרה. חלק ניכר מהעובדים בארגונים אלו הם בני דור המילניום והם חיים את הדיגיטל כחלק מהיום יום הפרטי והמקצועי גם יחד.

אך כיצד ארגון בין מאה שנה יכול להכין את עצמו לתחרות בעידן של כלכלה דיגיטלית?

בג'נרל אלקטריק ארגון עם היסטוריה של מאה ועשרים שנה, מהפכות טכנולוגיות ושינויים כלכליים הם עניין של מה בכך. כאשר החדשנות טבועה עמוק ב DNA של החברה אין פלא שג'נרל אלקטריק היא החברה היחידה שעדיין מופיע ב Dow Jones Industrial Index מאז שהוא נוסד לראשונה ב 1896.

הצורך בשינוי.

במאה השנים האחרונות מרבית ההכנסות של ג'נרל אלקטריק נבעו ממכירה של ציוד תעשייתי ושירותי תחזוקה. אך העידן הדיגיטלי הביא עימו תחרות חדשה וארגונים צעירים יצרו מכונות תעשייתיות חכמות שהשתמשו במידע הדיגיטלי כדי לשפר את הביצועים ולהקטין את זמני ההשבתה.

בג'נרל אלקטריק זיהו את המגמה של חיבור התעשייה המסורתית עם כוח המחשוב ותשתית האינטרנט והבינו שהם חייבים להגיב לשינוי כדי להימנע ממצב בו הם הופכים לארגון שעיקר ההכנסות שלו הם ממכירה של ציוד תעשייתי צרכני.

ההחלטה הראשונה שהתקבלה הייתה פיתוח של שירותי תוכנה מתקדמים סביב מוצרי החברה. לג'נרל אלקטריק לא הייתה כוונה להפוך לבית תוכנה, אלא לפתח מארג של שירותים מתקדמים סביב מוצרי הליבה של החברה במטרה לאפשר ללקוחות לייצר ערוצי הכנסה נוספים ולהפוך ליעילים יותר.

 Industrial InternetGETransformation-Pic-2

בג'נרל אלקטריק הימרו על שירותי התוכנה והאנליטיקה כמנוע עיקרי בתהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית, כבר בשנת 2013 הם הציגו מגוון פתרונות מבוססי ביג דאטה ואנליטיקה בינהם מערכות מבוססת Hadoop לניהול וניתוח מידע תעשייתי, שיתוף פעולה עם Amazon Web Services להצגה של מידע אנליטי על גבי שירותי ענן ציבוריים ופתיחת ערוצי הביג דאטה למפתחי צד שלישי.

מספקים ללקוחות פתרונות אנליטיים מבוססי ענן.

עד שנת 2013 הותקנו על ידי ג'נרל אלקטריק כעשרה מיליון חיישנים בציוד בשווי טריליון דולר, המידע שהופק מחיישנים אלו נאסף ונותח בזמן אמת מה שמוביל לשיפור דרמטי ביעילות הציוד התעשייתי, הפחתה משמעותית בזמני השבתה ותכנון נכון יותר של פעולות התחזוקה הנדרשות.

כחלק ממהלך הוספת החיישנים לציוד התעשייתי הצהירו בג'נרל אלקטריק שבכוונתם להקטין לאפס את זמני ההשבתה הלא מתכוננים בציוד התעשייתי שהם מכרו ללקוחות.

מאז שנת 2011 כשג'נרל אלקטריק החלו בתהליך פיתוח המוצרים והשירותים האנליטיים מבוססי התוכנה, הם השיקו כ-40 מוצרי תוכנה תחת המותג "GE Predictivity" אשר סייעו לארגונים בתעשיות שונות לשפר את הביצועים התפעוליים באמצעות חיזוי אנליטי של צריכת דלק, שימוש במשאבים ארגוניים, זמני השבתה ומניעת תקלות.


את השילוב הייחודי של ציוד תעשייתי, מידע אנליטי וחיבור לתשתית האינטרנט מיתגו בג'נרל אלקטריק תחת הסיסמה "האינטרנט התעשייתי – Industrial Internet"

פותחים את תשתית הביג דאטה לעולם.

אחד הסימנים להתקדמות הדיגיטלית שביצעה ג'נרל אלקטריק בשנים האחרונות היא החשיפה לעולם של תשתית הביג דאטה הפנימית של הארגון. בשנים שקדמו לשנת 2014 השתמשו בתשתית הביג דאטה הפנימית "Predix" ליצירת פתרונות אנליטיים צופי פני עתיד (Predictively analytics solution). התשתית פותחה במקור כשירות ענן מרכזי אליו חוברו כל המוצרים והמכונות התעשייתיות שיוצרו על ידי ג'נרל אלקטריק. המטרה של הפרוייקט הייתה לשפר באחוז אחד את הביצועים של כל מוצר ומכונה שהם ייצרו לכל תעשייה. לדוגמה רק בענף התעופה שיפור של אחוז אחד בביצועים משמעותו חיסכון של כ-15 מילארד דולר בדלק מטוסים, בהוצאות תפעולויות והוצאות אחרות.

   IndustrialInternetGETransformation-Pic-1

באוקטובר 2014 הכריזה ג'נרל אלקטריק שהיא פותחת את תשתית הביג דאטה שלה "Predix" ללקוחות וחברות אחרות בתעשייה כדי שאלו יוכלו להשתמש בתשתית ובנתונים כדי לפתח שירותים ואפילקציות תעשייתיות נוספות. המהלך נועד למצב את "Predix" כסטאנדרט לפיתוח שירותים ואפליקציות חכמות למכשירים ומוצרים תעשייתיים (בדומה לתשתית ש IOS ואנדרואיד מהוות לפיתוח אפליקציות למכשירי טלפון חכמים).

פתיחת השירות הניב לג'נרל אלקטריק מספר יתרונות מיידים. ראשית הם יצרו ערוץ הכנסה נוסף ומיידי מחברות שהשתמשו בתשתית ובנתוני הביג דאטה כדי לפתח שירותים ואפליקציות ייעודיות. שנית באמצעות חברות אלו הם הגיעו לשווקים וענפי תעשייה שבהם לא הייתה להם נוכחות משמעותית. ולבסוף יחד עם החברות סיסקו ואינטל הם יצרו ציוד קצה חדש אשר חובר למכונות תעשייתיות ישנות ובכך הפכו אותם למכונות חכמות אשר התחברו לתשתית הענן של ג'נרל אלקטריק ובכך הם הגדילו את מוטת השליטה שלהם.

המסע הדיגיטלי.

הטרנספורמציה הדיגיטלית בג'נרל אלקטריק היא תוצאה של תכנית עבודה מסודרת, בניית מיומנויות דיגיטליות והגדרת חזון ברור על ידי ההנהלה הבכירה. הרשימה הבאה מתארת את הפעולות שבוצעו בארגון כחלק מתהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית:

הגדרת סדר יום דיגיטלי על ידי ההנהלה הבכירה.
כבר ב 2011 הגדיר ג'ף אימלט מנכ"ל ג'נרל אלקטריק את החזון הדיגיטלי שלו, ובכך סלל את הדרך לתחילת המסע הדיגיטלי של הארגון. המסר העיקרי בחזון היה שג'נרל אלקטריק תתחרה בקונסיומריזציה של המיכון התעשייתי באמצעות יצירה של רשת גלובלית של מכונות תעשייתיות מחוברות אשר יפיקו נתונים שמהם ניתן יהיה ליצר שיפור תפעולי משמעותי ללקוחות החברה.

כלים חכמים לעידוד שיתוף הפעולה בין עובדים.
ג'נרל אלקטריק היו בין הראשונים לאמץ את האייפד ואייפון כאמצעים למיקסום יכולת הניידות של העובדים בארגון. הם הקימו מרכז מצויינות לטכנולוגיות המובייל אשר פיתח אפליקציות למכשירים ניידים כחלק מהאסטרטגיה הכללית לאפשר לעובדים לבצע את עבודתם בצורה נוחה יותר מכל מקום בו הם נמצאים. כמו כן הם שיתפו פעולה עם חברת BOX כדי לאפשר לעובדים לשתף מידע על גבי תשתיות הענן בצורה בטוחה ופשוטה יותר.

בניית הצוות להגשמת החזון.
כדי להתמודד עם השינוי והצרכים הדיגיטליים החדשים יצאו בג'נרל אלקטריק ל"צייד" כשרונות ומנהלים בכירים. מנהלים כדוגמת ביל רוה (Bill Ruh) גוייסו לצורך הקמת מרכז הפיתוח העולמי של ג'נרל אלקטריק אשר בין היתר היה אחראי על פיתוח המערכות שתמכו ביוזמת האינטרנט התעשייתי. קייט גו'נסון (Kate Johnson) נבחרה להוביל את אגף המסחר החדש שקיבל אחריות על מכירת שירותי התוכנה והאנליטיקה של ג'נרל אלקטריק. וארל קודש (Harel Kodesh) גוייס כ CTO של חטיבת התוכנה החדשה בג'נרל אלקטריק.

בניית היכולות הדיגיטליות לתמיכה בפרוייקטים החדשים.
שלב נוסף במסע הדיגיטלי של החברה היה הכשרה של עובדים והקמה של מרכזי מצויינות פנים ארגוניים אשר תמכו באסטרטגיה והחזון הדיגיטליים של החברה. בג'נרל אלקטריק הקימו מספר מרכזי מצויינות בנושאים שונים כגון דיגיטל, חויית משתמש ומובייל. בניגוד למחלקות מטה אחרות שעבדו תחת החטיבות השונות של החברה, מרכזי המצויינות נתנו שירות לכלל הארגון והיו כפופות ישירות להנהלה המרכזית. תפקידם של מרכזי המצויינות היה להעשיר את הידע של העובדים החברים בקבוצה (שבתורם הפיצו את הידע לשאר הארגון) ולתמוך באסטרטגיה הדיגיטלית של יצירת פתרונות חדשים כחלק ממיזם האינטרנט התעשייתי.

יצירה של אקו סיסטם לחדשנות.
כחלק מהתפיסה שחדשנות היא אחד המנועים העיקריים במסע הדיגיטלי, יצרו בג'נרל אלקטריק שיתוף פעולה עם אריק רייס (Eric Reis) יזם והמחבר של הספר ""The Lean Startup. שיתוף פעולה זה הוליד מסגרת עבודה זריזה שזכתה לכינוי FastWork, מסגרת עבודה שהניבה מוצרים שהגיעו מהר יותר ללקוחות והם בתורם סיפקו משוב מיידי שסייע בשיפור התוצרים.

עד אוגוסט 2014 עברו יותר מ 40,000 עובדי ג'נרל אלקטריק הכשרה במסגרת עבודה זו, וכך הארגון למד לעבוד בצורה זריזה כמו סטארט-אפ ולא כמו תאגיד ענק ובין לאומי.

מכיוון שחדשנות הוא נושא שחשוב להשקיע בו כל הזמן, הקימו בג'נרל אלקטריק את "GE Ventures" קרן אשר משקיעה במיזמים טכנולוגיים בתחומי האנליטיקה, תהליכי ייצור מתקדמים, אנרגיה ועוד. לקרן תקציב שנתי של כ-150 מיליון דולר ונכון לינואר 2015 יש לה בפרוטפוליו 61 מיזמים פעילים.

חלק מהמיזמים הנ"ל נרכשו לאורך השנים על ידי ג'נרל אלקטריק במטרה לקצר תהליכי פיתוח ולהגיע לשווקים עם מוצרים חדשים בצורה מהירה.

 Industrial Industrial InternetGETransformation-Pic-3

לסיכום.

ג'נרל אלקטריק היא דוגמה המצויינת לחברה שהבינה את השיבוש שמביא איתו העידן הדיגיטלי. את התהליך התחילו בהגדרת חזון ברור על ידי ההנהלה הבכירה, וסדרה של פעולות אשר סייעו לה בהגשמת החזון. תהליך הטרנפורמציה הוא מסע ולכן גם כיום ג'נרל אלקטריק מחדשת ויוצרת תשתיות אשר ייסיעו לה לשמור על מעמדה כמומחית דיגיטלית. השנים האחרונות מיצבו אותה כחברה מובילה שטבעה את המושג "האינטרנט התעשייתי" וסייעו לה להפוך מחברה שמייצרת מכונות תעשייתיות צרכניות לחברה שמספקת מוצרים חכמים עטופים במידע אנליטי.

תגובות