פיתוח ללא קוד – יכולות חדשות להעצמה והאצת הטרנספורמציה הדיגיטלית

בשנים האחרונות ככל שהצורך בפעילות דיגיטלית גדל, יותר ויותר ארגונים מאפשרים לעובדים לקחת חלק פעיל בטרנספורמציה הארגונית. מה שהחל בכניסה לא מבוקרת של טכנולוגיות ענן הופך למנגנון מסודר בו מכשירים עובדים מחוץ ליחידות הליבה הדיגיטליות (שיווק, מערכות מידע ודיגיטל) לקחת חלק פעיל בהובלת היישום הדיגיטלי ביחידות שלהם – ברוכים הבאים לעידן ה Citizen Development.

מחשוב צללים – אתגר הדמוקרטיזציה של הטכנולוגיה.

מדהים לבחון על פני השנים האחרונות כיצד תפיסות ארגוניות משתנות במהירות. עד לפני מספר שנים התקיים דיון ער במסדרונות ה IT אודות הנזק שמערכות הטכנולוגיות הבלתי פורמליות גורמות לארגון, מה שזכה לכינוי Shadow-IT. ואכן כניסה מסיבית של טכנולוגיות ענן באמצעות גורמים עסקיים גרמו למספר בעיות מרכזיות :

ראשית, כניסה לא מפוקחת של טכנולוגיות חשפה את הארגון לאתגרי אבטחת מידע. לא תמיד בגלל איכות אבטחת המידע של המערכת אלא בגלל זליגה לא מבוקרת ומפוקחת של מידע לענן וחשיפה להנדסה חברתית.

שנית, היכולת של יחידות הטכנולוגיה לתמוך במשתמשי הארגון הלכה וקטנה ככל שנכנסו יותר כלים בצורה לא פורמאלית.

אך הנזק המשמעותי ביותר הוא הפיצול הדיגיטלי - Digital Fragmentation כאשר יש לנו כלים דיגיטליים רבים מפוזרים ברחבי הארגון על פני יחידות עסקיות שונות ואינם מתכנסים יחד תחת אסטרטגיה ארגונית ברורה. התוצאה: ניצול חלקי או לא מקסימלי של הכלים השונים (מה שגורר בזבוז כספי), חוסר יכולת לשלב נתונים מהכלים השונים בכדי ליצר אמת ארגונית אחת בעלת ערך לקבלת החלטות.

במקרים רבים המנהלים הבכירים בארגון אינם מזהים את הנזק ובארגון רווחת התפיסה שהפעילות הדיגיטלית אינה מייצרת ערך או החזר השקעה ראוי. למעשה רוב הכלים אינם מוטמעים כפי שצריך והפער בין העלות לערך הולך וגדל.

מכשירים את השרץ.

נראה שהקרב הוכרע והכניסה המואצת של טכנולוגיות ענן דרך היחידות העסקיות לא תעצר. להיפך, כנראה שככל שהטרנספורמציה ההדיגיטלית מתעצמת כך "היישום" העצמאי ביחידות העיסקיות גדל. אז “if you can't beat them join them” - ואכן אנו רואים בתקופה האחרונה מספר מגמות מרכזיות שמכניסות למעגל המצומצם של מומחי הדיגיטל עובדים נוספים מרחבי הארגון בפיקוח והכשרה של יחידות הטכנולוגיה, תופעות אלו כוללות בין היתר את הדמוקרטיזציה של הדאטה ((Data Democratization ופיתוח ללא קוד (No Code) או פיתוח באמצעות קונפיגורציה ועיצוב (Low Code).

הויכוח בעולם הטכנולוגי נא מאסון וחוסר יכולת לשלוט בטכנולוגיה הארגונית והתוצרים שלה ועד ליתרון עצום והאצה של הטרסנפורמציה הדיגיטלית. כמו בכל תחום, האמת נמצאת אי שם באמצע, אך ללא ספק זו תופעה שיהיה קשה לעצור.

אחד המרכיבים המשמעותיים של עידן הכלכלה הדיגיטלית הוא עסקים מבוססי תוכנה או פיתוח מודלים עסקיים מבוססי תוכנה. המושג מתייחס לארגונים מסורתיים שמודל הערך ויצירת ההכנסה שלהם הופך למבוסס אפליקציות או פלטפורמות טכנולוגיות. בעידן בו ארגונים רבים מתחרים על היכולת לייצר הכנסות באמצעות תוכנה הצורך ביכולות פיתוח תוכנה הולך וגדל.

Image

עובדים שהם מתכנתים (Citizen Development).

כל מי שעוסק בתחום ירים גבה ויגיד לכם שכבר היינו בסרט הזה כמה פעמים והטכנולוגיה אף פעם לא עמדה בציפיות. בשנות ה 70 נכנס לראשונה המושג Computer-aided engineering (CAE) לעולם הפתוח, הוא סייע בעיקר לעצב ולתכנן מערכות הנדסיות. בהמשך בשנות ה 2000 נכנסו כלי ה Rapid Application Development שהיו אמורים לסייע ולהאיץ את יכולות הפיתוח (וחלקם נתנו מענה לא רע בכלל).

בהמשך הטמעו בארגונים כלים רבים לניהול תהליכים עסקיים Business Process Management שאפשרו לעובדים שאינם אנשי טכנולוגיה לייצר ולנהל תהליכים עסקיים שכללו בעיקר שינוע של מסמכים, סביב חתימות ואוטומציה בסיסית.

וכיום נכנסים שני מושגים חדשים תחת הכותרת של Citizen Development :

No-Code – פלטפורמות המאפשרות באמצעות גרירה של אובייקטים ועיצוב בסיסי של תהליכים עסקיים לייצר אפילקציות ואתרים תחת הגדרות קבועות.

Low-Code – פלטפורמות אשר מסייעות לאנשי פיתוח ביצירה של נכסים דיגיטליים במינימום כתיבה של קוד מה שמקטין את זמני הפיתוח ועלויות הפיתוח.

בניגוד לתפיסות והטכנולוגיות הקודמות שהיו ממוקדות בהתייעלות ארגונית ואוטומציה תהליכית, כיום עם התפתחות הכלכלה הדיגיטלית המטרה של הפלטפורמות החדשות ותפיסות ה Low/No Code היא יצירה של נכסים דיגיטליים שיניבו ערך חד ללקוחות ויאפשרו ערוצי הכנסה חדשים לארגון, ולכן היכולת להרחיב בצורה משמעותית את אותם נכסים חיונית להצלחת הארגון בתקופה זו.

הסכנות לצד ההזדמנויות.

אז ההזדמנויות ברורות, יותר עובדים שיכולים לייצר נכסים דיגיטליים, הפחתת עלויות הפיתוח, הזדמנות להתחרות בשוק החברות מבוססות התוכנה והדיגיטל ושיפור משמעותי ב Time to Market. אבל לצד כל אלו, יש לשים לב לאתגרים הבאים :

- למרות הפשטות עדיין נדרש רקע או יכולת טכנית והכשרה בדרך להפוך ל Citizen Developer.

- למרות הפיתוי והיכולת המשופרת להגיע לשוק חייבים להקפיד על איכות התוצרים שכן מוצרים נחותים יגרמו לתוצאה ההפוכה.

- חייבים לוודא שכל מי שעוסק בתחום מבין את היעדים העסקיים לצד המענה הניתן ללקוחות ולצרכנים.

- ולסיכום, הנקודה החשובה ביותר. חובה, אבל חובה לנהל את כל הפרוטפוליו של הפתרונות תחת קורת גג אחת. חוסר סנכרון של המאמץ הדיגיטלי עלול לגרום לנזק גדול הרבה יותר מהתועלת הצפויה.

תגובות